Trasę możemy rozpocząć na południu powiatu, zgodnie z biegiem Dunajca w okolicach zamku Tropsztyn w Wytrzyszcze. Ten XIII wieczny zabytek był kluczowy dla handlowego szlaku wodnego i lądowego w kierunku Węgier i słynie z legendy o skarbie Inków.
VeloDunajec to szlak rowerowy wytyczony zgodnie z biegiem Dunajca, który właśnie w tych południowych rejonach uznawany jest za szczególnie piękny. Szlak ten zachwyca tutejszych bywalców widokiem na Tatry, Gorce, Beskidy, Pieniny i Pogórze. Warto podjechać do pobliskiej Iwkowej, gdzie znajduje się wieża widokowa z przepięknym i niepowtarzalnym w swej urodzie widokiem na Pogórze Rożnowskie, Wiśnickie, Ciężkowskie, Beskidy, Brzesko i Okocim.
Natomiast na północy powiatu czeka na zwiedzających ciekawa zabudowa drewniana w Mokrzyskach oraz Szczepanowie. W Niedzieliskach (gm. Szczurowa) przy odrobinie szczęścia można zobaczyć „bocianią wioskę”. W Przyborowie znajduje się łowisko „Zbyszko” oraz zespół dworsko – parkowy, stanowiący obecnie siedzibę gospodarstwa rybackiego. Na północno zachodnim krańcu powiatu przebiega trasa VeloRaba.
W centralnej części regionu leży Brzesko ze znanym browarem Okocim.
Trasa Okocim – Porąbka Uszewska – Okocim – 37 km
To przyjemna, rekreacyjna trasa z niewielką ilością podjazdów.
Wyjeżdżając trasami EnoVelo z Okocimia, przejeżdżamy przez Doły i kierujemy się na grotę w Porąbce Uszewskiej. Stamtąd przyjemną i nieruchliwą drogą aż do zamku w Dębnie. Dalej przez Sterkowiec i Maszkienice – zatrzymujemy się na chwilkę przy Cmentarzu wojennym nr 279. Trasa poprowadzi nas do Szczepanowa, gdzie podziwiamy Szlak Architektury Drewnianej i okazałą Bazylikę. Na końcu wycieczki dojeżdżamy do Brzeska, gdzie podziwiamy rynek z fontanną i figurką św. Floriana, parki: Jordanowski i Goetza, neogotycki ratusz, Pałac Goetzów i Browar w Brzesku – Okocimiu. Przemysłowa architektura browaru jest jedną z najbardziej interesujących w Małopolsce.
Okocim – Zakliczyn – Czchów – Okocim 57 km
W Okocimiu kierujemy się w stronę lasu (osiedle Kamieniec) i dalej przez las w kierunku Biesiadek. Tam kierujemy się na Łoniową by potem skręcić w prawo i dalej jechać prosto przez Niedźwiedzę, Gwoździec i dojechać do drogi nr 980 w Melsztynie (warto zajrzeć do ruin zamku). Następnie kierujemy się na Zakliczyn, przejeżdżamy przez centrum miasteczka. Kierujemy się na zachód wzdłuż Dunajca aż do promu w Piaskach Drużków, dalej do centrum Czchowa i do Tymowej. W Tymowej należy skręcić w stronę Sącza, a po około 150 metrach, tuż przed stacją paliw, skręcamy w lewo. Wąską drogą wspinamy się do Gosprzydowej. Następnie kierujemy się w stronę Lewniowej, a dalej do Biesiadek i znów przez las do Okocimia. Trasa jest interesująca ze względu na kilka przewyższeń.
Szczepanów – Strzelce Wielkie – Uście Solne – Mikluszowice – Szczepanów – 95 km
Start naszego szlaku po EnoVelo możemy rozpocząć w Szczepanowie – miejscowość słynie z Bazyliki pw. Św. Stanisława i urokliwej zabudowy drewnianej.
Dalej kierujemy się na północ w kierunku Borzęcina. Można tam zobaczyć pożwirowe akweny wodne, i chwilkę odpocząć przy miejscu obsługi rowerzysty.
Po 9 km dojeżdżamy do Bocianiej Wioski w Niedzieliskach. W oddalonych o niecałe 4 km Strzelcach Wielkich oglądamy drewniany kościół św. Sebastiana, prawdziwą perełkę na Szlaku Architektury Drewnianej. Z Barczkowa możemy dojrzeć królową polskich rzek – Wisłę i podziwiając niesamowite widoki dojeżdżamy do Uścia Solnego. Miejscowość ta była dawniej jednym z głównych ośrodków tranzytowych bocheńskiej soli. Do atrakcji należą tu: kościół nawrócenia św. Pawła Apostoła i zabudowa drewniana. Przejeżdżamy przez mostek w Mikluszowicach i znajdujemy się na odcinku VeloRaba, gdzie przez prawie 10 km podziwiamy piękne widoki aż do kładki w Mikluszowicach. Trafiamy na odcinek VeloMałopolska, którym docieramy spowrotem do Szczepanowa.
Brzesko – Brzesko – 49,5 km
Brzesko – Szczepanów – Dębno Zamek – Porąbka Uszewska – Bocheniec – Okocim – Brzesko (Browar). Trasa w przeważającej części składa się z płaskich odcinków ale napotkamy też dwa wzniesienia: Bocheniec – 7 km podjazdu i Okocim 5 km podjazdu o średnim nachyleniu od 5,5 (Okocim) do 6,5 stopnia (Bocheniec) Jeśli do tego dodamy Zamek w Dębnie i kilka ładnych kościołków, a także kilka źródełek z wodą pitną rozrzuconych po drodze, to z całą pewnością możemy zaliczyć ją do wyjątkowo ciekawych i malowniczych tras.