Polski biegun ciepła znajdujący się w okolicach Tarnowa to region rozciągający się przed Pogórzem Karpackim, między Bochnią, Brzeskiem, Tarnowem, Dębicą, Mielcem i Dąbrową Tarnowską. Słynie on z najkorzystniejszych warunków termicznych ze wszystkich regionów w Polsce. Nic więc dziwnego, że jest to region, w którym z roku na rok rozwija się uprawa winorośli i przybywa zarówno tych małych, przydomowych jak również dużych winnic.
Pogórze Wiśnickie położone między dolinami Raby i Dunajca, od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym. Na wędrujących jak i jeżdżących turystów czekają tu piękne widoki, układające się w mozaikę pól i lasów, a także niezwykłe pamiątki po dawnych dziejach, czyli skamieniałe dęby w nieczynnym już dziś kamieniołomie.
Podgórze Bocheńskie położone nieopodal doliny Dunajca na wschodzie, graniczy od południa z pogórzami Wielickim i Wiśnickim, od północy i wschodu z Niziną Nadwiślańską. Pogórze ma postać łagodnych wzniesień o wysokości 260–300 m, rozczłonkowanych przez doliny i płynące w nich potoki, przechodzących ku północy w płaskodenne doliny Raby i Wisły.
Południowa strefa Podgórza Bocheńskiego, przekształcająca się łagodnie w Pogórze Wiśnickie ograniczone jest od południa wyspowymi, a masywnymi wzniesieniami Beskidów, spoza których wyrasta niekiedy zębata grań Tatr.
Podgórze Rożnowskie jest wyjatkowo bogate w walory krajobrazowe, zlokalizowane na krętej, przełomowej dolinie Dunajca. W obrębie regionu znajdują się dwa zbiorniki wodne: Jezioro Rożnowskie (16,9 km²) i Jezioro Czchowskie (3,5 km²). Jedynym miastem w całości leżącym na Pogórzu Rożnowskim jest Zakliczyn. Przyroda należy do średnio przekształconych w wyniku działalności człowieka. W użytkowaniu przeważają pola uprawne i łąki, lasy zachowały się na bardzo stromych stokach.