Muzea w Tarnowie
Muzeum Okręgowe w Tarnowie prezentuje bogatą i zróżnicowaną kulturę Tarnowa i jego okolic. Historia regionu związana jest z wielkim rodem magnackim Sanguszków, drobną szlachtą i społecznością chłopską. Najważniejsze Muzea w Tarnowie, Brzesku i okolicach to m.in.:
- Muzeum w Ratuszu (Galeria Sztuki Dawnej)
- Muzeum Okręgowe Rynek 3
- Muzeum Okręgowe Rynek 19-21
- Muzeum Diecezjalne
- Muzeum Etnograficzne
- Muzeum AK (Centrum Edukacji o Pamięci)
- Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
- Muzeum Jana Wnęka w Żabnie
- Muzeum Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
Izby Regionalne – można w nich zobaczyć prawie wszystko, co związane jest z życiem w dawnej polskiej wsi: stare narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku w gospodarstwach domowych (pranie, maglowanie, wypiek chleba, wyrób masła, sera).
- Izba Regionalna Miłośników Ziemi Jadownickiej w Jadownikach
- Izba Regionalna „Niezapominajka” w Wokowicach
- Izba Regionalna w Wojniczu
- Izba Pamięci Pontyfikatu Jana Pawła II w Jadownikach Mokrych
Szlak Kultury Żydowskiej
Pierwsza rodzina żydowska osiedliła się na przedmieściach Tarnowa w XV wieku. Po wydaniu zezwolenia kupcom żydowskim przez władze na osiedlanie się w granicach miasta powoli rozrastała się dzielnica żydowska. W połowie XIX wieku większość mieszkańców Starówki i całego centrum stanowili Żydzi.
Ulice Żydowska i Wekslarska to najstarsza część dzielnicy. Z pozostałych zabytków na szczególną uwagę zasługuje fragment synagogi z XVII wieku, rytualna łaźnia – mykwa, wzniesiona w 1904 r. w stylu mauretańskim, według projektu inżynierów F. Hackbaila i M. Mikosia, poza tym jeden z najstarszych i największych cmentarzy żydowskich w Polsce znajdujący się przy ulicy Szpitalnej.
Tradycja Zalipiańskiego Zdobnictwa i Malowideł
Przejeżdżając szlakiem EnoVelo, w pobliżu VeloDunajec, nie sposób nie zajrzeć do wsik o wdzięcznej nazwie Zalipie. To nieduża miejscowość położona około 30 kilometrów od Tarnowa i jedna z najbardziej kolorowych miejscowości w Polsce. Wszechobecne malowidła kwiatów oraz fantazyjnych bukietów cieszą oczy i duszę. Ponad 100 letnia tradycja zalipiańskiego zdobnictwa przetrwała do dzisiaj dzięki czemu wciąż pojawiają się nowe malowidła, które zdobią domy, ściany mieszkań, sprzęty, serwetki, odzież, obory, studnie, płoty a nawet psie budy. Zalipiańskie malowanie to ewenement na skalę światową, unikatowy także w kraju, ponieważ nigdzie ten rodzaj twórczości nie rozwinął się na taką skalę, jak na Powiślu Dąbrowskim i Zalipiu. Filią Muzeum Etnograficznego jest Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, słynąca z charakterystycznego malarstwa ludowego. Można tu zobaczyć między innymi wnętrze dawnego domu malarki ozdobione przez nią kwiatowymi motywami, wycinankami i malowankami na papierze.
Szlak Architektury Drewnianej
Liczne, cenne i ciekawe zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Znajdują się na nim malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Na trasie EnoVelo, można zobaczyć urokliwą zabudowę drewnianą: Mokrzyska, Uście Solne, Szczurowa, Szczepanów, Zakliczyn. Kościoły i obiekty sakralne: kościół „Na Burku” w Tarnowie, kościół „Na Terlikówce”, kościoły w miejscowościach: Biesiadki, Jurków, Gosprzydowa, Żelichów.