Wycieczkę rowerową po okolicach Tarnowa można sobie tak zaplanować, by w jednodniowej pętli zawrzeć możliwie wiele kilometrów tras sieci Velo Małopolska – Wiślanej Trasy Rowerowej i Velo Dunajec. Dworzec kolejowy może być wygodnym punktem startu.
Przejażdżka po Starym Mieście w Tarnowie przybliży i wprowadzi każdego turystę w klimat jednego z najpiękniejszych miast Renesansu w Polsce. Ratusz po środku lekko pochyłej płyty Rynku błyszczy w promieniach zachodzącego słońca, które oświetla wieżę z najstarszym z pracujących zegarów wieżowych w Małopolsce. Arkady stojących wokół Rynku kamienic mienią się wspaniałymi kolorami, a pod jasnymi parasolami restauracyjnych ogródków niemal zawsze tłoczą się goście.
Kultura żydowska i jej dziedzictwo jest nierozerwalnie związana z tym miastem. Dlatego, przejeżdżając ulicą Żydowską warto zatrzymać się przy ciekawej konstrukcji zwanej Bimą– jest to pozostałość po Starej Synagodze. Dziś organizowane są tutaj koncerty w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.
Pomimo iż w mieście nie ma już tramwai to tu, na starówce możemy natknąć się na zrekonstruowany wagon tramwajowy. Jest on symbolem czasów przedwojennych, kiedy to po całym mieście mknęły tramwaje tarnowskie tzw. „biedronki”. Dzisiaj odnajduje on drugie życie dzięki mieszczącej się tam sympatycznej kawiarni – Cafe Tramwaj.
Tarnów jest pełen licznych muzeów, np. Muzeum Etnograficzne, które jako jedyne w Europie posiada stałą wystawę poświęconą historii i kulturze Romów. Warte odwiedzenia są też muzea: AK (Centrum Edukacji o Pamięci), Diecezjalne, Muzea mieszczące się przy Rynku 3 i 19.
Chwilę relaksu po intensywnym zwiedzaniu Tarnowa rowerem, można spędzić w jednym z fantastycznych obiektów przyrodniczych: np. Park Strzelecki z Mauzoleum Bema oraz Park Sanguszków z multimedialną fontanną.